loader

PORADNIA KARDIOLOGII DZIECIĘCEJ

HOLTEROWSKIE BADANIE EKG

Holterowskie badanie EKG polega na rejestracji krzywej elektrokardiograficznej w ciągu wielu godzin. Pozwala to uzyskać informacje o częstości oraz charakterze rytmu serca. Głównymi wskazaniami do tego badania są zaburzenia rytmu serca, ale również omdlenia, uczucie szybkiego bicia serca czy bólu w klatce piersiowej.

W ustalonych miejscach nakleja się jednorazowe elektrody na klatkę piersiową, które następnie łączy się kablami z rejestratorem, gdzie gromadzone są dane EKG. Po zakończeniu zapisu sygnał ekg z rejestratora jest poddawany analizie w specjalistycznym systemie komputerowym. Końcowy etap stanowi opracowanie wyniku przez lekarza z uwzględnieniem danych dotyczących aktywności pacjenta oraz zgłaszanych dolegliwości – czemu służy prowadzenie w czasie badania dzienniczka.


Przygotowanie do badania.

Niemowlę i dziecko młodsze: powinno mieć założone ubranie zapewniające łatwy, bezkolizyjny dostęp do przedniej ściany klatki piersiowej ( np. rozpinany kaftanik, „ kopertówka”, bluza zapinana na suwak itp.; przeciwwskazane są ubrania wymagające ściągania przez głowę).

Dziecko starsze: należy mu wytłumaczyć na czym polega badanie. Bardzo ważne jest wcześniejsze ( jeszcze w domu, przed wizytą ) przeprowadzenie rozmowy z „nastolatkami”, iż do badania konieczne jest rozebranie całej klatki piersiowej, łącznie z biustonoszem.