W leczeniu ortodontycznym stosowane są aparaty stałe oraz zdejmowane (ruchome). Dobór aparatu zależy od wieku pacjenta i wady zgryzu.
![]() ![]() Aparat stały Aparat zdejmowany ![]() ![]() Podczas omawiania planu leczenia lekarz zaproponuje odpowiedni, najbardziej skuteczny w danym, indywidualnym przypadku aparat. Na tej wizycie pacjent może również określić swoje preferencje odnośnie koloru aparatu zdejmowanego lub rodzaj zamków aparatu stałego (niklowe, bez-niklowe, estetyczne: szafirowe lub porcelanowe). Po zakończonym aktywnym leczeniu ortodontycznym niezbędne jest wykonanie aparatów retencyjnych (zdejmowanych lub stałych – klejonych do powierzchni językowych lub podniebiennych zębów) celem utrwalenia uzyskanych wyników leczenia.
PRZED LECZENIEM ORTODONTYCZNYM
Przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego wskazana jest wizyta u lekarza stomatologa celem wcześniejszego wyleczenia zębów, stanów zapalnych dziąseł, usunięcia osadu i kamienia nazębnego.
PODCZAS LECZENIA APARATAMI STAŁYMI
Początkowo po założeniu aparatu stałego umieszczone na zębach zamki mogą drażnić, ocierać wargi i policzki powodując powstanie małych ranek. Pomocny wtedy jest wosk ortodontyczny, który otrzymuje pacjent przy montażu aparatu. Naklejenie niewielkich kuleczek woskowych na drażniące śluzówkę zamki łagodzi dolegliwości, które w krótkim czasie ustępują. Ból i niewielka ruchomość przesuwanych zębów po załozeniu aparatu są tymczasowe i szybko mijają. Dieta – należy unikać pokarmów twardych (orzechy, landrynki, twarde mięso), ciągnących (toffi, krówki, guma do żucia). Twarde warzywa i owoce (jabłka, marchew) – przed spożyciem należy pokroić na mniejsze kawałki. Kontrola – należy regularnie zgłaszać się na wyznaczone wizyty kontrolne do ortodonty (co 4-6 tygodni), co jest warunkiem efektywnego leczenia ortodontycznego. Opieka stomatologiczna – w trakcie całego leczenia ortodontycznego należy regularnie zgłaszać się do lekarza stomatologa celem kontroli uzębienia. Awarie – w przypadku oderwania się zamka, odcementowania pierścienia należy skontaktować się z ortodontą Higiena – leczenia aparatem stałym to czas wzmożonej dbałości o higienę jamy ustnej. Zęby powinny być myte systematycznie po każdym posiłku przy użyciu szczoteczki elektrycznej ze specjalną końcówką ortodontyczną lub ręcznie szczoteczką odpowiednio dobraną przez ortodontę. W utrzymaniu prawidłowej higieny pomocne są również szczoteczki jednopęczkowe, szczoteczki międzyzębowe oraz nici dentystyczne. Każdy pacjent po założeniu aparatu stałego zostaje przeszkolony w technikach szczotkowania i metodach wspomagających utrzymanie prawidłowej higieny uzębienia w trakcie terapii ortodontycznej.
PODCZAS LECZENIA APARATAMI ZDEJMOWANYMI
Aparat zdejmowany powinien być noszony co najmniej 14 godzin na dobę (cała noc i około 4 godzin w ciągu dnia) co jest warunkiem uzyskania dobrych efektów leczenia. Aparat przechowujemy na sucho w specjalnym pudełku. Nie wolno samodzielnie aktywować, odkształcać poszczególnych części aparatu. Śrubę w aparacie ortodntycznym zdejmowanym rozkręca się według wskazań lekarza ortodonty prowadzącego leczenie. Do czyszczenia aparatu używamy pasty do zębów oraz dodatkowej szczoteczki. Należy regularnie zgłaszać się na wizyty kontrolne wyznaczone przez ortodontę (koniecznie z aparatem) co warunkuje efektywne leczenie. |